Neden İthal Peynirler?

Her geçen gün gelişen iletişim imkanları ve büyüyen turizm sektörü, dünya toplumlarının birbirleri ile entegrasyonunu hızlandırmış ve alışkanlıklarımız kendi coğrafyalarımızın dışında da paylaşılır olmuştur. 

Beslenme kültürümüz ve mutfak zenginliklerimiz de, bu etkileşimden fazlasıyla nasibini almıştır. Sadece ülkemizde değil; artık birçok ülkede o ülkeye ait olanların yanı sıra diğer ülke mutfaklarına ait ürünler de rağbet görmektedir. Bunların başında ise kuşkusuz peynirler gelir. 

Peynirler, üretim yöntemleri, kokuları, lezzetleri gibi birçok özellikleri ile bizlere ülkeleri hakkında bilgi verir. Ülkemizde genellikle Avrupa ülkelerine ait ithal peynirler ön plana çıkmaktadır.

Hollanda peynirlerinin en çok bilinen çeşitlerine yakından bakalım.

Gouda:Orta sertlikte, hafif tatlımsı ve biraz yağlı bir peynir türüdür. Hafif tatlı olması nedeniyle taze meyvelerle ve şarapla uyumlu bir peynirdir. Gouda Peynirinin; Sade Gouda, Kimyonlu GoudaOlgunlaşmış GoudaKeçi Goudagibi çeşitleri mevcuttur. 

Edam: Olgunlaşmamış haliyle yumuşak ve hafif tuzlu bir yapıya sahiptir. Olgunlaştıkça sertleşmekte ve aroması daha keskin bir hal almaktadır. Yağlılık oranı bakımından diğer Hollanda Peynirleri ile karşılaştırıldığında yağ oranı oldukça düşüktür. 

Maasdam: Tereyağı kıvamında ve orta sertlikte bir peynir türüdür. Olgunlaşma süresi daha kısadır. 4-12 hafta içerisinde hazır hale gelir. Biraz ceviz aroması ve kokusu olduğundan yoğun ve keskin bir peynirdir. Yemek ve sandviçlerde kullanılabileceği gibi, peynir tabaklarını da süslemektedir. 

Füme Peynir: Tütüslenerek elde edilen özel bir peynir türüdür. Dışı kahverengi renkte ve aroması oldukça kuvvetlidir. Kırmızı ve beyaz şarap ile uyumludur. Füme Peynirinin; Füme Sade ve Füme Biberli gibi çeşitleri mevcuttur.

Fransız Peynirlerine bir göz atalım.

Emmantel: İnek sütünden üretilen sert bir peynir türüdür. Hafif aromatik ve tatlımsı bir yapıya sahiptir. Tatlımsı tadı nedeniyle sıcak ordövrlere çok yakışır. 

Brie: Taze ve yumuşak yapılı Brie Peyniri, kremamsı ve meyve aromalı bir tada sahiptir. Brie Peynirinin üstü beyazımsı ve ince bir küf tabakasıyla kaplıdır. 

Camembert: Taze inek sütünden yapılan yağlı bir peynirdir. Kabuğundaki küf tabakası kalın olup, kızartıldığında dışı kıtır içi sıvımsı bir hal alır.

Şimdi de sırada İtalyan Peynirleri var.

Parmesan: Açık sarımsı renkli, ağır kokusu olan sert bir peynirdir. Genelde yemekleri servis ederken üzerlerine Parmesan Peyniri rendelenerek kullanılır. 

Mozarella: İnek sütünden yapılan elastik yapılı bir peynir türüdür. Pizza ve salatalara eşsiz bir lezzet verir. 

Mascarpone: İtalya’ya özgü bir peynir çeşididir. Kremamsı yapısı gereği tatlılarda kullanılır. 

Gorgonzola: Yağlı ve keskin bir tada sahip olan İtalyanların ünlü küflü peyniri Gorgonzola ağızda hemen dağılır.

Danimarka Peynirleri 

Küflü Peynir: Mavi damarlı bir peynir türüdür. Yumuşak kremamsı dokuya ve güçlü bir tada sahiptir.

Ve son olarak Britanya peynirlerine göz atalım.

Çedar Peyniri: Hafif gevreksi ve iştah açıcı bir yapıya sahiptir. Dünya’nın en çok tüketilen peynirlerinden olup; kahvaltıda, sandviç ve burgerlerde, şarap tabaklarında ve sos yapımında kullanılır. Orta sert (mild) ve olgunlaşmış (mature) gibi farklı lezzetlerde, beyaz ve turuncu gibi farklı renklerde karşımıza çıkar.

Leave a Reply

Alışveriş Sepeti

× Destek